ikona zegar

Godziny pracy

Pon-pt od 8.00 do 16.00

ikona lokalizacja

Adres

Rzewnie 19, 06-225 Rzewnie

ikona email

Email

sekretariat@ugrzewnie.pl

ikona telefon

Telefon

(29) 761-34-09

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Susza 2023 informacje

Komunikat

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Informujemy, że rolnicy z terenu Gminy Rzewnie, który ponieśli straty w uprawach rolnych spowodowanych suszą mogą składać wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku wystąpienia suszy, za pomocą publicznej aplikacji  ,,Zgłoś szkodę rolniczą”.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, opublikowane 14 lipca 2023 r. (Dz. U. z 2023 r., poz. 1350), określające między innymi zasady szacowania strat w uprawach rolnych spowodowanych suszą i udzielania pomocy poszkodowanym rolnikom w latach 2023 i 2024, zakłada trzy źródła szacowania szkód w uprawach tj. na podstawie:        
• danych podanych we wniosku w aplikacji suszowej (zw. też publiczną) przez rolnika, 
• danych z raportu komisji oszacowania szkód na miejscu oraz     
• danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach     
Rolnicy, który ponieśli straty w uprawach rolnych spowodowanych suszą mogą składać wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku wystąpienia suszy, za pomocą publicznej aplikacji  ,,Zgłoś szkodę rolniczą”, która zamieszczona jest na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – https://aplikacje.gov.pl/app/susza/

Producent rolny zgłasza wystąpienie szkód w terminie umożliwiającym ich oszacowanie, nie później jednak niż do dnia 15 września roku wystąpienia szkody.

Rolnik może również na odpowiednim druku wniosku, zgłosić do Urzędu Gminy Rzewnie – pokój nr 12– szkody w uprawach rolnych do oszacowania przez Komisję suszową, zwłaszcza w przypadku gdy uzna, iż szkody oszacowane przez aplikację są zaniżone oraz o ile dana uprawa nie została skoszona.

Do pobrania: Wniosek o oszacowanie szkód w wyniku wystąpienia suszy rolniczej

Obowiązkowo należy do ww. wniosku załączyć kopie wniosku o dopłaty bezpośrednie złożonego do ARiMR. Podstawą jednak jest zgłoszenie szkody w publicznej aplikacji ,,Zgłoś szkodę rolniczą”. Zgłoszenie szkody w uprawach rolnych tylko do Urzędu Gminy Rzewnie, zgodnie z przepisami prawa, jest niewystarczające.

UWAGA!!!
Złożenie wniosku o oszacowanie szkód tylko przez Komisję, uniemożliwia uzyskanie protokołu, który uprawnia rolnika do ubiegania się o pomoc.